Skip to main content
Çeviri Blog Yazıları

Etkili Sosyal Medya Yerelleştirmesi İçin 7 İpucu

By 14 Haziran 2022No Comments
sosyal medya yerelleştirmesi

Sosyal medya yerelleştirmesi doğru noktalara dikkat edilip profesyonelce yapıldığında sizi yeni pazarlardaki müşterilerinize bir adım daha yaklaştırır. İşte etkili sosyal medya yerelleştirmesi için 7 ipucu.

2020’de dünya genelinde 3,6 milyar aktif sosyal medya kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor. Bu sayının 2025 sonunda 4 milyarı aşacağını düşünürsek sosyal medya pazarlamasının hedeflerinize giden yolda kesinlikle kullanılması gereken bir araç olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak bu aracın doğru kullanılabilmesi için hedef kitleniz ve markanız arasındaki dil engellerini ortadan kaldırmanız gerekir.

İçerik yerelleştirme, yerelleştirme sürecinin önemli bir parçasıdır. Yerelleştirme sayesinde kelimelerle birlikte diğer unsurları da hedef pazara uyumlu hale getirerek içeriklerinizden maksimum performansı alabilirsiniz. Bu yazımızda sosyal medya yerelleştirmesi için 7 ipucunu sizlerle paylaşıyoruz.

Sosyal Medya Yerelleştirmesi İçin İpuçları

Yeni pazarlara açılmayı hedefliyorsanız etkili bir yerelleştirme stratejisi oluşturma zamanınız geldi demektir. Ancak her adımı planlanmış bir yerelleştirme stratejisiyle hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Sosyal medya yerelleştirmesi bu adımlardan biridir.

Siz de sosyal medya aracılığıyla dünya genelindeki dönüşüm oranlarınızı artırmak istiyorsanız işte dikkat etmeniz gereken 7 ipucu.

Doğru Platformu Seçin

İçeriklerinizi yerelleştirmeye başlamadan önce hedef kitlenizin hangi platformları daha yoğun kullandığını tespit etmelisiniz. Dünya genelinde genellikle Facebook, Twitter ve Instagram gibi uygulamalar tercih edilse de Çin özelinde WeChat uygulamasının kullanılması gibi spesifik durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle doğru sosyal medya platformunu seçmek kaynaklarınızı verimli bir şekilde kullanmanız konusunda atmanız gereken ilk adımdır.

Hangi platformu kullanacağınız konusunda soru işaretlerine sahipseniz düşünmeniz gereken ilk şey hedef kitlenizdir. Eğer hedef kitlenizi iyi tanır ve doğru araştırmaları yaparsanız hangi mecralarda vakit geçirmeyi tercih ettiklerine de hakim olursunuz.  Örneğin gençler için içerik oluşturuyorsanız TikTok uygulamasını, daha geniş bir yaş aralığını hedefliyorsanız Facebook uygulamasını, profesyonelleri hedefliyorsanız da LinkedIn uygulamasını seçebilirsiniz.

Yerelleştirmek İçin Doğru İçeriği Seçin

İçeriklerinizi yerelleştirirken bilmeniz gereken ilk şey içeriklerinizin tümünün hedef coğrafyalar için uygun olmadığıdır. Bazı içerikler her ülke için yerelleştirilmeye uygun olmayabilir.

Sosyal medya stratejiniz için yerelleştirilecek içeriği seçerken sosyal konular, yerel tatiller, mevsimsel ögeler ve haberlerden yararlanın. İçeriklerinizin hedef coğrafyada yeterince ses getirebilmesi, ne kadar iyi yerelleştirildiğine bağlıdır.

Örneğin, hem ABD’de hem Avustralya’da hizmet veren bir giyim markası olduğunuzu varsayalım. Nisan ayında yapacağınız sosyal medya paylaşımlarında mevsimleri göz önünde bulundurmalısınız. Avustralya’da kış, ABD’de bahar mevsimi yaşandığından her iki ülke için farklı ürün seçenekleriyle müşterilerinize ulaşmalısınız.

Her Ülke İçin Farklı Sosyal Medya Hesabı Açın

Markaların çoğu farklı dili konuşan müşterilerin dikkatini çekmeyi umarak tek bir sosyal medya hesabından farklı dilde paylaşım yapma hatasına düşer. Bu hatadan uzaklaşıp her ülke için farklı sosyal medya hesabı açın. Böylece müşterilerinize kendilerini özel hissettirir ve marka algılarının iyiye gitmesini sağlarsınız. Unutmayın, etkileşim oranını artırmanın en iyi yolu etkili yerelleştirilmiş içeriklerden geçer.

Coğrafi Hedeflemeden Yararlanın

Coğrafi hedefleme, müşterilerinizin coğrafi konumlarına göre içeriğinizi kişiselleştirme sürecidir. Ülke, eyalet, posta kodu veya ilçe gibi kavramları dikkate alarak hedef kitlenize kişiselleştirilmiş içeriklerinizi sunabilirsiniz.

Fenomenlerle Çalışın

Hedef ülkedeki sosyal medya fenomenleri ile çalışarak ürün veya hizmetinizin daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Hedef kitleniz aşina oldukları biri tarafından tavsiye edilen ürüne kendilerini daha yakın hissedeceklerdir. Bu, sizi rakiplerinize göre bir adım öne taşır. Ürünlerinizi daha fazla müşteriye ulaştırabilmek için bir fenomen pazarlama kampanyası oluşturmayı deneyin.

Yetenekli Çevirmenlerle Çalışın

Doğru yerelleştirmenin anahtarı kaliteli çevirmenlerle çalışmaktır. Alanında uzman çevirmenler, kültürel nüanslara hakimdirler. Hangi ifadelerin hedef kitlenize uygun olup hangilerinin olmadığını bilirler. Yerelleştirmenin olası problemlerinden sizi korurken çeviri kalitesini garanti ederler. Hızlıçeviri olarak maksimum çeviri kalitesini sağlayabilmek için piyasadaki en iyi çevirmenlerle çalışıyoruz.

Analizleri İzleyin

Tüm bu çalışmaların boşa gitmemesi ve sosyal medya pazarlama stratejinizin sürekli gelişebilmesi için analizler olmazsa olmazdır. Beğeniler ve paylaşımların yanında yorumlar, dönüşüm oranları ve bağlantı tıklamaları da önemli diğer ölçümlerdir. Detaylı analizler çıkartarak süreçlerin nerede tıkandığını görebilir ve gerekli iyileştirmeleri yapabilirsiniz.

Sosyal medya içeriklerinizin hedef pazarda ses getirmesini mi istiyorsunuz? Bizimle iletişime geçin ve geniş kitlelere ulaşma yolundaki ilk adımı birlikte atalım.

Hızlıçeviri Hakkında Daha Detaylı Sorularınız mı Var?

Hızlıçeviri ile ilgili tüm sorularınız için bize 0 850 885 0 495 numarası ya da [email protected] mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. Tüm sorularınızı cevaplamaktan memnuniyet duyarız.

Blog içeriklerimizden haberdar olmak için kayıt olun.