Skip to main content
Çeviri Blog Yazıları

Web Site Yerelleştirmesi için 5 İpucu

By 15 Kasım 2017Mart 13th, 2022No Comments
web site yerelleştirmesi

Web site yerelleştirmesi hakkında bilmeniz gereken 5 maddeyi sizler için derledik.

 

1.      Grafik Metinler Yerine Yerelleştirme için HTML Kullanın 

JPEG veya GIF gibi görüntü dosyalarını içeren metinler web sitelerinde yaygın olarak kullanılır. Grafik metinler genellikle arama motorları tarafından okunamaz ve Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için de pek kullanışlı değildir. HTML kullanımı büyük ölçüde yerelleştirme sürecine yardımcı olur ve süreç sonunda ortaya çıkan çevirilmiş metnin, arama motoru kullanımına uygun olmasını sağlar.

2.      Açık ve Anlaşılır Cümle Yapısı ile Kısa ve Öz İçerik Kullanın

Önemli noktalardan biri de, cümlelerinizin mümkün olduğunca açık ve net olmasıdır. Kısa ve öz bir içeriğin kullanılması internet sitesi yerelleştirme sürecini çok daha kolaylaştırır. Mesajınızı en kısa yoldan vermek, çevirinin daha az hatayla, kolay bir şekilde ilerlemesini sağlar. Edilgen cümleleri kaldırmak genellikle her durumda faydalıdır. Edilgen cümleler sayfada fazla yer kaplar ve metne katkıları azdır. Güçlü, etkin cümleler daha az kelime gerektirir ve çevirildiğinde daha etkili olur.

3.      İmla, Dil Bilgisi ve Noktalama Kontrolü

Çeviriyi denetlemeden önce, istediğiniz anlamın iletildiğinden emin olmak için imla ve dil bilgisi hatalarını kontrol edin. Özgün dosyada verilmek istenen anlamın kaybolması elbette çevrilen dosyada da anlamın kaybolmasına neden olur.

Küçük fakat metnin anlamını tamamen değiştirebilecek imla ve dil bilgisi hatalarına birçok örnek verilebilir. Noktalama için de aynı durum geçerlidir. Noktalamanın değiştirilmesi sadece cümlenin anlamını değiştirmekle kalmaz, bir hayat bile kurtarabilir.

4.      Niteleyen Sözcüklere Dikkat Edin

Web sitenizin özgün dili İngilizceyse that, who and which gibi bazı kelimelerin ima edildiğini, metne özellikle dahil edilmediğini fark edebilirsiniz. Bu kelimeler olmadan da cümleniz İngilizce’de çok anlamlı durabilir. Yine de, ima edilen bütün kelimeleri kullanırsanız çevirmeninizin anlamı tam olarak korumasına yardımcı olursunuz.

5.      Yerelleştirme İçin Bağlamınız Net Olsun

Son olarak metninizi çevrilmesi için teslim ederken çevirmeninize, metnin konusu ve içeriği hakkında ek bilgiler verin. Böylece, çeviri sürecinde ortaya çıkabilecek anlam belirsizlikleriyle nasıl başa çıkacağı konusunda çevirmeninizi önceden bilgilendirmiş olursunuz.

Sitenizi yerelleştirmeye hazırlarken bu beş tavsiyeyi dikkate almak internet sitenizin, herhangi bir dilde, aynı anlam ve kalitede tercüme edilmesine yardımcı olacaktır.

Hızlıçeviri Hakkında Daha Detaylı Sorularınız mı Var?

Hızlıçeviri ile ilgili tüm sorularınız için bize 0 850 885 0 495 numarası ya da [email protected] mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. Tüm sorularınızı cevaplamaktan memnuniyet duyarız.

Blog içeriklerimizden haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Reply